Home   Sport   Article

Subscribe Now

Newbury Athletics Club produce fine performance to finish second in Winchester




Newbury AC’s young athletes produced their best result in several seasons in the Wessex Young Athletes League at Winchester.

The 54 athlete-strong team finished in a fantastic second place, only bettered by host-club Winchester AC.

In the throws, there was a double win for the under-15 girls in the javelin, with Anna Delavere winning the A with a grade 1 throw of 26.15m and Hannah Cox the B 16.83m.

U11 QuadKids boys
U11 QuadKids boys

Robert Richardson also threw well to claim the under-17 men’s victory with 37.07m, with Thomas Frood second B with 26.41m.

Under-17 Max Wheeler produced a grade 2 shot put throw of 13.34m for another A string win, Sophie Livingstone came second A in the under-15 girls event with 7.32m while Beth Palmer earned second B with 6.72m.

Livingstone and Palmer also earned second A and second B in the discus and there was a second place for Francesca Bailey in the under-17 Women’s with 21.61m.

Other field events saw a win for Ollie Lloyd-Hole with a clearance of 1m60 in the under-17 high jump.

There were second place A string finishes in the long jump for under-15 Archie Matthews (4.79m), under-17’s Frood (5.03m) and Miriam Cooper (4.28m).

On the track the middle distance athletes were in sparkling form as Josh Norton lowered the under-13 boys 1500m club record again with a grade 2 time of 4m51.8.

Also in the 1500m, under-17 Sophie Bhatt kept herself in contention all the way to pull clear in the final 200m to win in 5m15.5, while under-15’s Isabel Moore and Katya Burgess both recorded PB’s for second A ( 5m19.5) and second B (5m30.0) respectively.

In the 800m, Jacob Woods shot straight to the front and stayed there to win the under-15 boys, later in the day going on to dip under 40 seconds to win the 300m in a new club record time.

Cooper timed her victory to perfection in the under-17 Women’s winning in 2.25.2, with Phoebe Ryder-Benson only just outside 2m.30 claiming the B string win.

Ryder-Benson also went on to win the 300m in 45.0 secs, with Talia Painting winning the B with 48.50.

U11 girls
U11 girls

Henry Wilson came close to victory with a well-earned second place in the under-13 boys 800m, teammate Antonio Valdivia took the B string.

Lincoln Williams clocked a grade 2 time of 24.0 to finish second A in the under-15 boys 200m, Archie Matthews won the B, they matched those positions in the 100m.

George Studart came close to victory with a fine second place A in the 75m hurdles with 15.2 secs and, in the under-17 400m, James Nicholl came second in 57.2 seconds.

The club also had some great results in the relays.

The under-15 girls won the 4x100m in 56 seconds with Clementine Barrie, Meg Archibald, Thea Osborne and Anna Delavere.

The under 15 boys came second with Jacob Woods, Aziz Barrie, Aston Howse and Lincoln Williams.

The under 17 women were also second with Painting, Cooper, Bailey and Ryder-Benson.

Finally, the U11 QuadKids had their best turnout of the season and produced some very impressive performances.

Amelie Disley and Daniyal Mohammed both ran very mature races to win their 600m heats with Daniyal taking fourth out of 45 competitors in the overall standings after four events.



This site uses cookies. By continuing to browse the site you are agreeing to our use of cookies - Learn More